А сега малко интересни факти за първо-мартенския празник.
В народната представа на българите Баба Марта е жена. Тя е с променлив характер и затова и времето през месеца е променливо. Когато Баба Марта е ядосана времето е студено, а когато се смее – топло и ласкаво.
Българската Мартеница, известна също като мартинка, марта, мартичка, гадалушка, кичилка, е обредна украса от усукани конци, които се слагат на 1 март за здраве.
Едно време мартениците са се правили в деня преди първи март. Тогава са се оставяли да преспят една нощ под трендафил, защото според вярванията, трендафилът има силата да изгонва всички вредни сили и да предава мощта на мартеницата.
Мартеницата се поставя на дястната ръка. В българския фолклор има един фразеологизъм, че това е „правата“ ръка. Човек с дясната си ръка се кръсти, на дясно се води хорото… И все пак, има и традиция за неженените хора тя да се слага от лявата страна, а за женените – на дясната.
Мартениците се носят до появата на първото цъфнало дърво или на първата прелетна птица, тоест до настъпването на пролетта. След това се поставят на дърво или под камък. В последния случай по тях може да се гадае. Ако след един месец под камъка има мравки, годината ще е плодородна и удачна. Друг обичай е мартениците, носени до първа пролет, да се завържат след това на клончета от цъфнало дърво или храст. Така на много места в България традиционно се виждат окичени с мартеници дървета и храсти. Друг обичай е мартениците да се носят докато се видят първите щъркели и чак тогава да се закичат на дърво.
От края на юни през 2017, когато стартирахме с Pall-ex, сме увеличили доставките на територията на България многократно.
В първата седмица са били едва 10.
Наградата /красиво пролетно цвете/ ще е за най-много споделяния на мартенския ни клип – следете Facebook страницата на CargoPlanet, където ще го качим! 🙂
Честита Баба Марта! Пожелаваме ви здраве и късмет! 🙂